Fishinggudie in Sweden. Något helt nytt inom det Svenska Sportfisket! En arbetsförmedling och guidepool för fiskesugna turister såväl som inhemska sportfiskare. Helt enkelt en länk mellan dom som säljer en sportfiskeupplevelse, guider och entreprenörer och dom som är beredda att köpa den, dvs sportfiskare.
Utöver detta kommer Fishingguide in Sweden att erbjuda vidareutbildning för sportfiskeguider inom fisketekniker, fiskevård, företagsekonomi, ja allt som krävs för att bli en framgångsrik sportfiskeentreprenör. Grundare av hemsidan och företaget är Jesper Larsson med mångårig erfarenhet som egen företagare inom ämnet. Jesper är också en av de drivande i EU: projektet Leader Polaris vars mål är att utveckla fisketurismen i Lappland.
Fishingguide in Sweden tar vara på den ökande skaran sportfiskare som vill ha maximalt av sitt fiske, tex via att hyra en guide. Här finns plats för många fler guider och samarbetspartner, ta kontakt med Jesper Larsson om du vill veta mer.
Läs mer här -> Fishingguide in Sweden