Annons
Av FishEco
HaV-bidrag till vattenprojekt i Dalälven/Gavleån och i skånska vattendrag!2017-04-172017-04-17https://fisheco.se/wp-content/uploads/logo-fisheco-neg.svgFishEcohttps://fisheco.se/wp-content/uploads/logo-fisheco-neg.svg200px200px
- Byline:
Länsstyrelsen i Gävleborgs län får totalt 2,7 miljoner kronor i bidrag av Havs- och vattenmyndigheten, HaV, för att förbättra fiskvandring och fiskbestånd i Dalälven och Gavleån.
Länsstyrelsen i Skåne får totalt 2,6 miljoner kronor i bidrag för att skapa fria vandringsvägar och ökad biologisk mångfald i skånska vattendrag.
Pengarna till projekten tas från Havs- och vattenmiljöanslaget, en av de viktigaste nationella satsningarna för att förbättra, bevara och skydda våra hav, sjöar och vattendrag. Sedan 1 juli 2011 ansvarar HaV för anslaget och en del av anslaget går till satsningar som löper över flera år….
Annons
Rekommenderade artiklar