Massor av musslor tjuvfiskade i Sportfiskarnas projektvatten

Annons

Flodpärlmusslan är fridlyst och tjuvfisket i Grundträsktjärnsbäcken har påverkat det lokala beståndet kraftigt. Foto: Anders Lundin

Datum:

Kategorier ,

Massor av musslor tjuvfiskade i Sportfiskarnas projektvatten! När Sportfiskarnas personal i höstas kom till sitt projektvatten så gjordes en sorglig upptäckt. Det låg massor av tjuvfiskade och döda flodpärlmusslor på stranden.

Det var Sportfiskarnas projektledare Tobias Hellman som fick ett tips om att någon eller några tjuvfiskat flodpärlmusslor i Grundträsktjärnsbäcken i Norrbotten. Just detta vatten används regelbundet inom Skolbäcken, alltså projektet där Sportfiskarna tar med barn ut i naturen för att lära dem om vattenmiljöer… Läs hela nyheten hos Sportfiskarna!

[adrotate group=”4″]

 

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Annons Normark
Greys
Wiggler
Abu Berkley
Annons Buster Boats
Annons Blackfin 240x240
Annons Lowrance
Forshagaakademin
Annons Sveaskog
Comstedt Hummingbird
Annons Shimano Vanquish
Annons Kayakstore
Annons Linder
Annons Demon Shad

Rekommenderade artiklar