Fisketillsynsinsats gav rekordbeslag!

Annons

Privat

Datum:

Kategorier ,

Fisketillsynsinsats gav rekordbeslag! Under våren har Länsstyrelsen gjort särskilda satsningar på fisketillsynen i Arjeplogs kommun. I helgen gav arbetet resultat när tre skoterburna personer som fiskade med ett stort antal ståndkrokar på sjön Pieskehaure upptäcktes. Helgen dessförinnan anmäldes en grupp på fem personer för fiske med ståndkrok på sjön Mavasjaure.

Pressmeddelande:

Arjeplog är den största fjällkommunen vad gäller antal besökande fiskare och sålda fiskekort. Inte minst det skoterburna pimpelfisket under vårvintern är populärt och lockar många besökare från kusten och andra delar av Sverige men också från Finland och Norge.

— Vanligtvis bedriver vi vinterns fisketillsyn med snöskoter men under delar av vårens tillsyn har vi även använt helikopter tillsammans med polisen för att kunna täcka stora områden och många vatten, säger Dan Blomkvist, länsfiskekonsulent på Länsstyrelsen.

Under helgen upptäcktes en grupp på tre finländska fiskare på sjön Pieskehaure av Länsstyrelsens frivilliga fisketillsynmän. Gruppen hade agnat ut 31 stycken ståndkrokar och varje ståndkrok var utrustad med fem till sex krokar placerade med olika djupintervall.

— Vi har gjort beslag av stora mängder ståndkrokar tidigare men detta är något av ett rekord. Totalt över 150 krokar och dessutom med specialtillverkade redskap för just ståndkroksfiske gör att det närmast liknar kommersiellt fiske, säger Dan Blomkvist.

Även helgen dessförinnan gjordes beslag av ståndkrokar. I detta fall rörde det sig om en gemensam insats mellan Länsstyrelsen och polisen som resulterade i att en grupp på fem finländska fiskare som fiskade på sjön Mavasjaure blev rapporterade för olagligt fiske. Antalet redskap var i detta fall mer begränsat.

— Detta beslag var mer i paritet med det vi brukar stöta på. Runt sin lägerplats hade man agnat ut ett antal ståndkrokar i form av pimpelspön som lämnats att fiska passivt utan att man hade uppsyn över dem, säger Dan Blomkvist.

De otillåtna redskapen togs i beslag och lämnades tillsammans med anmälan till polisen för vidare utredning.

Bakgrund

När man köper fiskekort för statens vatten ovan odlingsgränsen får man rätt att fiska med handredskap vilket innebär fiske med ett spö som ska föras från handen eller vara under omedelbar uppsikt av den fiskande. Om man agnar ut sitt pimpelspö utan att ha uppsikt över det, exempelvis över natten, eller sätter ut flera spön så klassas det som ståndkrokfiske och då omfattas det inte längre av fiskekortet.

Kontakt

Dan Blomkvist

Länsfiskekonsulent

E-post till Dan Blomkvist

Telefon 070-309 60 94

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Drömfiske
Svedea - Sveriges nöjdaste Båtkunder

Rekommenderade artiklar