Goda nyheter – Östersjötorsken mår bättre än man trott! Det är inte ofta något positivt skrivs om den så misshandlade Östersjötorsken men nu är det faktiskt dags!
Forskare har under sökt hälsan hos närmare 200 torskar från Östersjön och konstaterat att den befarade bristen på Tiamin (vitamin B1), som antas vara en faktor som påverkat flera arter negativt, faktiskt inte var så illa man befarat.
– Det är positivt att se att de kanske inte är lika hårt drabbade av tiaminbrist som vi trott. Det är en sak mindre som tycks belasta torskens reproduktion, säger Marc Hauber till SVT!
Att fisken får i sig tillräckligt med Tiamin är en viktig faktor för fiskens möjlighet till att fungera normalt och reproducera sig.
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
















Lämna ett svar