Att ställa om från foderfiske till livsmedel blir en lönsam affär!

Annons

Annons Blackfin
CC BY 2.0 https://www.flickr.com/photos/68751915@N05/ & https://www.flickr.com/photos/conall/

Datum:

Kategorier ,

Att ställa om från foderfiske till livsmedel blir en lönsam affär! Östersjöns fisk är inte bara en miljöfråga – den är en outnyttjad resurs för jobb, värdeskapande och beredskap. I en ny rapport visar Cecilia Solér hur en omställning från foderfiske till livsmedelsproduktion kan frigöra miljardvärden, och resultaten bekräftar slutsatserna i Stefan Fölsters tidigare analyser: dagens modell är dyr för samhället, medan rätt förvaltning kan göra återhämtningen lönsam.

BalticWaters:

– Här sammanfattar vi nyckelfynden och vad politiken behöver göra nu. På uppdrag av BalticWaters har Cecilia Solér, docent och universitetslektor vid företagsekonomiska institutionen på Göteborgs Universitet, publicerat en ny rapport som visar nya beräkningar, och potentialen, kring det de socio-ekonomiska värdena av det svenska Östersjöfisket. I dag är fisket kraftigt inriktat på foderfiske där huvuddelen av strömmingen landas bland annat Danmark.

Detta innebär att förädlingsvärdet uppstår utanför Sverige, vilket leder till att de svenska samhällsekonomiska vinsterna uteblir. Skillnaden i värdeskapande är stor. När strömming används till foder genererar den omkring 4 kronor per kilo i förädlingsvärde, medan samma fisk kan skapa mellan 130 och 360 kronor per kilo när den förädlas till livsmedel i Sverige… Läs hela artikeln hos BalticWaters!

Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Annons Blackfin - 500 x 400px

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Annons Sveaskog
Forshagaakademin
Annons Buster Boats
Annons Demon Shad
Annons Linder
Comstedt Hummingbird
Annons Shimano Vanquish
Wiggler
Annons Lowrance
Annons Normark
Annons Kayakstore
Annons Blackfin 240x240

Rekommenderade artiklar