Skrota uttjänta och övergivna fritidsbåtar!

Annons

Staffan Ljung/HaV PM

Datum:

Kategorier

Skrota uttjänta och övergivna fritidsbåtar! Gamla båtar som lämnas i naturen bidrar till problemet med plastföroreningar och andra farliga ämnen som skadar organismer i känsliga havs- och vattenmiljöer. Havs- och vattenmyndigheten bidrar även i år med medel till skrotning.

Havs- och Vattenmyndigheten:

Kommuner, ideella föreningar, enskilda fysiska och juridiska personer kan enkelt kontakta båtretur.se för att skrota uttjänta och övergivna fritidsbåtar och tvåtaktsmotorer med förgasare på ett miljövänligt sätt.

– Finansieringen har funnits sedan 2018, i lite olika omfattning och med lite olika inriktning, berättar Josephine Rubia, utredare på Havs- och vattenmyndigheten.

– Åren 2018-2025 har vi sammantaget satsat närmare 37 miljoner kronor, vilket har lett till att drygt 4 100 båtar och ett 60-tal tvåtaktsmotorer tagits bort från havs- och vattenmiljöer runt om i landet. Vi är glada över att stödet kan fortsätta under 2026, eftersom problemet med plast och farliga ämnen är stort, förklarar Josephine Rubia.

Relaterade länkar

Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!




Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Rekommenderade artiklar