Annons

 i Eko/Miljö, Notiser

Är verkligen landbaserad laxodling hållbar? För några dagar sedan släppte WWF sin årliga fiskguide och till mångas förvåning satte man grönt ljus på norsk lax från landbaserad odling.

Visst! Ska fisk för konsumtion odlas så ska den odlas på land, det är det mest hållbara sättet att skona övrig fisk från sjukdom från rymlingar, genetisk uppblandning och våra vatten från övergödning mm mm. Dock kvarstår frågan kring vilket foder dessa landodlade laxar äter.

För den medvetne fiskkonsumenten är tanken på att äta fisk uppfödd på bland annat Östersjöns strömming och sill otänkbar. Så hur tänker då WWF kring denna besvärande fråga och varför går man så långt att man till och med ger sådan fisk “grönt ljus”.

Det har Natursidan.se föredömligt nog frågat Inger Melander, ansvarig för Fiskguiden hos WWF. Svaret är tyvärr lite av en besvikelse, Melander säger själv att det här är ett problem men att det inte går att veta vilket foder den landodlade laxen får och odlarna är inte generösa med sådan information.

Faktum kvarstår alltså, även landodlad lax har sina problem och undertecknad har svårt att förstå hur sådan fisk kan få grönt ljus. Läs hela intervjun hos Natursidan.se!

//Jan O FishEco

Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Följ FishEco på Instagram här!

Sportfiskeprylar

 

Annons

Sportfiskeprylar
Rekommenderade artiklar

Kommentera