Bättre sälförvaltning välkomnas!

Annons

Bättre sälförvaltning välkomnas! Foto: CC BY-NC-ND 2.0 https://www.flickr.com/photos/48975388@N07/

Datum:

Kategorier ,

Bättre sälförvaltning välkomnas! Svenska Jägareförbundet och Sportfiskarna har under lång tid arbetat för att sälbestånden ska minska och därmed ge hotade eller svaga fiskbestånd i Östersjön och Västerhavet möjlighet att återhämta sig. Tidöregeringens senaste uppdrag till Naturvårdsverket och Havs- och vattenmyndigheten är ett kvitto på att organisationerna har lyckats med sitt arbete.

Sportfiskarna:

Sportfiskarna och Svenska Jägareförbundet samarbetar i de frågor där biologisk mångfald och hållbart brukande står i fokus, även om organisationerna verkar inom olika områden.

– Vi blir helt enkelt starkare och mer framgångsrika av att samarbeta och stödja varandra, när vi tycker lika, säger Carl-Johan Djurstedt Holm, generalsekreterare på Svenska Jägareförbundet.
Tidöregeringen meddelande nyligen att Naturvårdsverket och Havs- och vattenmyndigheten fått ett uppdrag ”att minska populationerna av säl till skydd för sårbara fiskbestånd och för att uppnå en hållbar ekosystembaserad förvaltning”… Läs hela artikeln hos Sportfiskarna!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Annons Blackfin - 500 x 400px

Annons

Annons Buster Boats

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Annons Lowrance
Annons Normark
Annons Shimano Vanquish
Forshagaakademin
Annons Buster Boats
Annons Sveaskog
Wiggler
Annons Kayakstore
Comstedt Hummingbird
Annons Linder
Annons Demon Shad
Annons Blackfin 240x240

Rekommenderade artiklar