Annons

 i Eko/Miljö, Ettan, Notiser

Den fruktade puckellaxen har kommit! Den hör inte hemma här, den invasiva puckellaxen som spridit sig från Barents hav via norska kusten till oss i Sverige. Idag kom den första för året till Ätran på Västkusten.

Puckellaxen registrerades idag kl 10:08 av fiskdatas kamera. Norge arbetar hårt för att begränsa dess utbredning i sina vatten där den i vissa åar och älvar stiger i allt större och skrämmande mängder, vi pratar tusentals och åter tusentals fiskar. Under 2023 fångades fler puckellaxar än atlantlaxar i norska fjordar.

I Sverige är den ännu relativt ovanlig och den leker bara vartannat år, men alla exemplar som fångas ska omedelbart avlivas och rapporteras till Rappen/ Havs- och Vattenmyndigheten. 

Det absolut sista våra egna svenska svaga laxstammar behöver är konkurrens av invasiva arter, hoten från andra håll är illa nog.

Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Följ FishEco på Instagram här!

 

Annons

Rekommenderade artiklar

Kommentera