Det är inte bara gäddfisket som drar igång i höst!

Annons

En spännande sportfiske-höst kommer nu! Foto: Outside Travels

Datum:

Kategorier , ,

Det är inte bara gäddfisket som drar igång i höst! När hösten kommer börjar många svenska sportfiskare planera fisket efter stor gädda. Samtidigt drar en helt annan säsong igång på Andamanerna, där fisket efter Giant Trevally, dogtooth tuna och en lång rad andra arter fortsätter genom stora delar av vintern och våren.

Andamanerna ligger i Bengaliska viken och här börjar fiskesäsongen i oktober. För svenska sportfiskare innebär det att fisket är som bäst under en stor del av den period då många av våra vatten hemma blir kalla eller täcks av is.

Giant Trevally är en av de stora målarterna. Fisket sker framför allt med poppers och stickbaits som kastas över rev, längs kanter och runt grundare områden. När en GT väl bestämmer sig för att ta ett bete på ytan går det fort. Då gäller det att sätta press direkt innan fisken hinner ner bland rev och struktur. Ett otroligt roligt och spännande fiske där hugget många gånger sker mitt framför ögonen på fiskaren.

Men det är inte bara GT som lockar sportfiskare till Andamanerna. På djupare vatten fiskas det med jiggar efter bland annat dogtooth tuna, grouper och andra tropiska rovfiskar. Under en och samma fiskedag kan fisket därför växla mellan popping, stickbaits och jigging beroende på förhållandena.

Artrikedomen är en stor del av fisket. Barracuda, snappers och flera arter av trevally kan dyka upp under dagarna. Det går att resa till Andamanerna med GT eller dogtooth högst på önskelistan, men det är långt ifrån säkert att det är någon av dem som står för resans hårdaste hugg.

Säsongen sträcker sig från oktober till mitten av december. Efter ett kortare uppehåll kring årsskiftet börjar fisket igen i mitten av januari och fortsätter ända fram till maj. Det ger en lång period för den som vill byta det svenska vinterhalvåret mot popping och jigging i tropiska vatten.

Fullbokade grupper när säsongen drar igång

Outside Travels har flera fullbokade grupper till Andamanerna när den nya säsongen nu startar. Samtidigt finns det fortfarande platser kvar på utvalda avgångar under januari, februari, mars och april 2027.

Resorna innehåller sex hela fiskedagar med guide, och i paketet ingår bland annat flyg, boende och måltider. Läs mer om resan till Andamanerna hos Outside Travels.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Annons Blackfin - 500 x 400px

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Annons Shimano Vanquish
Annons Linder
Annons Demon Shad
Annons Blackfin 240x240
Annons Buster Boats
Forshagaakademin
Comstedt Hummingbird
Wiggler
Annons Sveaskog
Annons Kayakstore
Annons Normark
Annons Lowrance

Rekommenderade artiklar