Europas största laxfisk på fluga! Därför lockar Hucho hucho allt fler sportfiskare! En enorm mun, en kraftig kropp och ett utseende som får en vanlig storöring att kännas ganska liten. Hucho hucho, även kallad donaulax, är Europas största laxfisk och en art som borde finnas på betydligt fler flugfiskares önskelista. I Bosniens strömmande älvar finns chansen att försöka fånga den på fluga, men det är ett fiske där man får vara beredd att jobba för varje chans.
En predator som kan passera 1,5 meter
Det räcker med att se en riktigt stor hucho för att förstå fascinationen. Arten kan bli över 1,5 meter lång och väga mer än 20 kilo. Med sitt breda huvud och sin kraftiga käft är det en fisk som verkligen sticker ut. Huchon är dessutom en utpräglad rovfisk som framför allt lever av andra fiskar, vilket gör att även flugfisket får en helt annan karaktär.
Här handlar det om stora streamers och fiskimitationer som fiskas genom djupa pooler och längs strömkanter där en hucho kan stå. Att läsa vattnet är minst lika viktigt som att kunna kasta långt. Var bromsas strömmen upp? Finns det en djupare fåra där fisken kan hålla till? Och hur får man ner flugan till rätt djup utan att tappa kontakten med den? Det är sådant som blir avgörande när man försöker hitta rätt ståndplatser.
Det kan gå timmar utan minsta kontakt, trots att man fiskar av platser som ser hur bra ut som helst. Men vetskapen om att en hucho kan stå där nere gör det svårt att sluta kasta. När hugget väl kommer kan ett annars ganska stillsamt fiskepass förändras på några sekunder. Det är en del av tjusningen med ett fiske där ingenting är givet på förhand.
Tre älvar med olika karaktär
I nordvästra Bosnien finns älvarna Sana, Una och Vrbas, tre vatten som erbjuder olika typer av strömmande fiske. Sana har sina djupare pooler och snabbare sträckor, Una är känd för sina varierande vatten med både lugnare partier och kraftigare ström, medan Vrbas bjuder på en blandning av forsar och mer stillsamma sträckor. Tillsammans ger de möjlighet att anpassa fisket efter vattenföring och förhållanden, något som kan vara avgörande när målet är en fisk som inte alltid är särskilt samarbetsvillig.

Det är framför allt under hösten och vintern som huchofisket står i fokus. När många svenska flugfiskare har ställt undan utrustningen för säsongen finns det alltså anledning att plocka fram de grövre spöna och fylla asken med streamers. Fisket sker i kalla, strömmande vatten där man får lägga tid på att arbeta av de platser som ser intressanta ut, ofta tillsammans med en lokal guide som känner älven och vet var det kan vara värt att stanna lite extra.
Och visst finns det något lockande i tanken på att stå vid en bosnisk älv i november och låta en streamer svepa genom en djup pool. Man vet att chansen kanske inte kommer särskilt ofta, men också att ett enda hugg kan göra hela fiskeresan.
Huchofiske i Bosnien under 2027
Outside Travels arrangerar tre särskilda fiskeresor till Bosnien under 2027 där Hucho hucho står i centrum. Tillsammans med lokala guider får deltagarna fiska i områdets älvar, med möjlighet att välja vatten efter dagens förhållanden. Det är ett upplägg för den som verkligen vill ge huchofisket en chans och lägga flera dagar på att försöka hitta rätt fisk.
Avgångarna är 10–15 oktober, 14–19 november och 5–10 december 2027, och det finns fortfarande platser kvar.
För den som gillar predatorer, streamerfiske och utmaningen i att försöka överlista en svårfångad art är Hucho hucho väl värd att upptäcka. Det är ett fiske som kräver tålamod, men som också kan ge den där känslan som gör att man redan på vägen hem börjar fundera på nästa resa. Läs mer om Hucho hucho och fiskeresorna till Bosnien hos Outside Travels
Se fler flugfiskeresor hos Outside Travels
Alla fiskenyheter direkt i mailen prenumerera på vårt nyhetsbrev!


















Lämna ett svar