Finland förenklar för jakt på skarv!

Annons

ABU VoltIQ
Foto: CC BY-NC-ND 2.0 DEED https://www.flickr.com/photos/vic_206/

Datum:

Kategorier ,

Finland förenklar för jakt på skarv! Skarven är ett stort problem på alltför många ställen i Sverige men även i Finland.

I Finland har man nu fattat beslut att skarv och vitkindad gås får jagas av jakrättsinnehavare, man inför en slags generell dispens (arterna blir jaktbara) för skyddsjakt på eget initiativ under särskilda förutsättningar skriver finska Jägaren.

– För storskarvens del är syftet att minska på skadorna som arten vållar fisket och fiskerinäringen. Storskarvarna försvagar produktionen där fiskarna leker, skrämmer bort fisk och äter fisk i fångstredskap.

– Ändringarna har alltså blivit gjorda främst för att stärka möjligheterna att förhindra skador som den vitkindade gåsen och storskarven åstadkommer. Där fungerar jakten som ett viktigt verktyg.

lla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Annons Blackfin - 500 x 400px

Annons

Annons Buster Boats

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Comstedt Hummingbird
Annons Demon Shad
Annons Blackfin 240x240
Annons Lowrance
Annons Sveaskog
Forshagaakademin
Annons Shimano Vanquish
Annons Buster Boats
Wiggler
Annons Linder
Annons Kayakstore
Annons Normark

Rekommenderade artiklar