För första gången – uppfödda torskyngel på väg mot ett nytt liv i Östersjön!

Annons

Foto: Privat

Datum:

Kategorier ,

För första gången – uppfödda torskyngel på väg mot ett nytt liv i Östersjön! Efter månader av omsorg på BalticWaters Fish Laboratory är de redo. Omkring 500 torskyngel ska nu lämna tryggheten i laboratoriet för sitt nya hem i Östersjön. Följ med när projektet ReCod genomför en unik utsättning och tar ytterligare ett steg mot att utveckla metoder som kan ge den hotade Östersjötorsken en starkare framtid.

BalticWaters:

Med metodiska rörelser flyttar Johnnie Stjernberg, djurskötare i ReCod, torskynglen från laboratoriets tankar till transportkärlen som ska föra dem vidare till båten som väntar nere i hamnen. Just i dag ska cirka 500 torskyngel få flytta till sitt nya hem – Östersjön… Läs mer här!

– Torskens första levnadsstadier är mycket känsliga, vilket gör det svårt för arten att återhämta sig ute till havs. Överlevnaden är låg i naturen och vägen till vuxen fisk är lång. Men de här ynglen har fått en riktigt bra start, säger Johnnie medan han inspekterar de små torskarna.

Alla fiskenyheter direkt i mailen prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Annons Blackfin - 500 x 400px

Annons

Annons Lowrance

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Annons Demon Shad
Annons Sveaskog
Wiggler
Comstedt Hummingbird
Annons Blackfin 240x240
Annons Shimano Vanquish
Forshagaakademin
Annons Lowrance
Annons Normark
Annons Kayakstore
Annons Linder
Annons Buster Boats

Rekommenderade artiklar