Från Amerika till Älvkarleö – historien om Dalbergs Yankee! När Åke Dalberg introducerade sitt drag Yankee i början av 1950-talet var det ett bete som tydligt speglade sin tid. I en annons i Sportfiskaren från mars 1953 presenteras Yankee som något mer än bara ett nytt drag – det framställs som ett modernt, effektivt och närmast överlägset alternativ till traditionellt bete.
Budskapet är tydligt, “bättre än naturligt bete”. Detta säger mycket om den brytningstid sportfisket befann sig i. Konstbeten var inte längre ett komplement – de började ta plats som förstahandsval.
En amerikansk idé i svensk tappning. Yankee var dock ingen isolerad svensk uppfinning. Formen avslöjar dess ursprung. Draget är i praktiken en kopia av den amerikanska Russelure, introducerad 1947… Läs denna och många fler spännande artiklar hos Historiefiskarna!
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
















Lämna ett svar