Annons
Av Jan Olsson
Fritt fram för fisk kräftor och musslor att frodas i Björkån2022-08-172022-08-17https://fisheco.se/wp-content/uploads/logo-fisheco-neg.svgFishEcohttps://fisheco.se/wp-content/uploads/bjorkan.jpg200px200px
- Byline: ndreas Karlberg / Björkån är värdefull ur flera perspektiv, inte minst för öringen och flodkräftan.
Alla vattendrag är värdefulla – men somliga är värda att vårda lite extra. Snart ska livet frodas på bred front i Björkån utanför Sollefteå.
Ångermanälven och dess biflöden är starkt påverkade av vattenkraft, men det finns små porlande pärlband där fisken fortfarande kan vandra fritt. Björkån är det enda större vattendrag i Ångermanälven som har fri vandring för exempelvis havsöring från havet och upp genom hela vattensystemet. Nu hjälper Sportfiskarna till att skapa ännu mer liv i ån… Läs mer här Sportfiskarna!
Annons
Rekommenderade artiklar
