Annons
Av FishEco
Gullspångslaxen snart bortom räddning!2021-04-272021-04-27https://fisheco.se/wp-content/uploads/logo-fisheco-neg.svgFishEcohttps://fisheco.se/wp-content/uploads/deacc1add36455a074377eadefda083f.jpg200px200px
- Byline:
GRAP (GullspångRiverActionPlan) presenterar sin slutrapport kring statusen för en av världens ytterst få sötvattenslaxbestånd, Gullspångslaxen!
Att vi har låtit den här unika arten hamna i en situation är i sig en skandal. Frågan är om de mycket få laxar som fortfarande tar sig till Gullspångsälvens också mycket få lekplatser är nog för att kunna säkra beståndet i framtiden. Idag är älven nere på bara tiotals lekfiskar.
GRAP:s slutrapport säger att åtgärder för att restaurera älven krävs omgående och att Gullspångs kraftverk måste få nya miljövillkor. Läs mer här!
//FishEco
Annons
Rekommenderade artiklar