Hon ska leda nästa steg av ReCod! Efter fyra intensiva år på forskningsstationen Ar tar projektet ReCod – utsättning av småtorsk i Östersjön klivet in i en ny och spännande fas. Ellen Schagerström är ny inom torskreproduktion, men hennes erfarenhet av Östersjöforskning går långt tillbaka.
Nu byts uppfödning av sjögurkor ut mot dagar på BalticWaters nya fiskforskningslaboratorium, där hon ska leda nästa steg av ReCod. Intresset för havet har alltid varit starkt hos Ellen Schagerström, men det är något alldeles särskilt med just Östersjön.
– Jag brinner för havsfrågor i stort, men Östersjön är speciell. Den låga salthalten innebär att det finns relativt få arter, vilket gör det möjligt att se helheten på ett sätt som är svårt i ett salt hav, säger hon och gör en liknelse… Läs hela artikeln hos BalticWaters!
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Följ FishEco på Instagram här!