Länsstyrelsen i Jämtlands län gör en tydlig koppling mellan kalkning och sportfisket i fjällvatten i årets Fjällfiskeguide. På ett pedagogiskt sätt förklarar man för målgruppen sportfiskare varför det fortsatt är nödvändigt att jobba med försurningsproblematiken i fjällvattnen.
”Problematiken med surt regn uppdagades i Jämtland under sjuttio- och åttiotalet med kraftiga skador på småkryps- och fiskbestånden. Det visade sig att svavelföroreningarna främst kom från Storbritanniens och Östeuropas förbränning av fossila bränslen.
Utsläppen har idag kraftigt minskat, men de tunna marktäckena och den svårvittrade berggrunden leder till att delar av Jämtlandsfjällen är extra känsliga för detta nedfall och att fjällområdenas förmåga att återigen bygga upp motståndskraft mot försurande processer tar väldigt lång tid.
Därför kan idag även ”rent” regn ha en försurande effekt då fjällens motståndskraft mot naturligt försurande processer helt enkelt är borta.