Kräftfisket i Vättern kan sprida fruktade rovmärlan! Det invasiva kräftdjuret rovmärlan misstänks ha kommit till Vättern med tillresande båtar från kontinenten och får inte spridas vidare till andra sjöar!
Därför går Länsstyrelsen Jönköping ut med en vädjan och en varning att alla som fiskar kräftor i Vättern gör sitt bästa för att inte rovmärlan ska spridas
– Det är viktigt att rengöra både båtar och redskap innan de används i andra sjöar, säger Anton Halldén, chef på fiskeenheten på Länsstyrelsen Jönköping till SVT!
De normalt levande bottendjuren i sjöar där rovmärlan finns försvinner och rovmärlan tar över. Vad det får för konsekvenser vet man inte än men att det är en dålig utveckling är enkelt att konstatera.
Alla fiskenyheter till din mail! Prenumerera på vårt nyhetsbrev!




















Lämna ett svar