Länsstyrelsens fiskeenhet startar youtubekanal med en positiv nyhet om Vätterrödingen

Annons

FishEco

Datum:

Kategorier ,

Länsstyrelsens fiskeenhet startar youtubekanal med en positiv nyhet om Vätterrödingen!

Många i länet är intresserade av vad som händer med fisken och fisket i länet. Kommer det sättas ut några laxar i Vättern i år och hur farlig är egentligen en guldfisk? Det är exempel på frågor som tas upp i filmer som länsstyrelsen publicerar under våren i en nystartad youtubekanal.
– Vi måste anpassa oss till hur målgrupperna söker information och vi tror att det här kan vara ett bra sätt att nå ut, säger Anton Halldén, enhetschef på fiskeenheten på Länsstyrelsen Jönköpings län.

Länsstyrelsen arbetar med fiskförvaltning länets sjöar och vattendrag. I fiskeförvaltningen ingår att sprida aktuell information regler och om läget för fisket och fiskarna.

– Glädjande nog kan vi i en av de första filmerna berätta en positiv nyhet om Rödingbeståndet i Vättern.

Stort intresse

Länet erbjuder många goda fiskemöjligheter. Det finns drygt 200 fiskevårdsområdesföreningar och i många av dessa har allmänheten möjlighet att köpa fiskekort. I Vättern, som är internationellt känt för sitt fina fiske efter lax, öring och röding, gäller fritt handredskapsfiske i stora delar av sjön.

– Intresset för fiske är stort i länet, men innan du ger dig ut att fiska måste du läsa på om aktuella fiskeregler. Det är bland annat sådan information som vi hoppas nå ut med via Youtube, säger Anton.

Youtubekanalen Fiskeenheten Länsstyrelsen i JönköpingLänk till annan webbplats.

Hitta lokala fiskevårdsområdesföreningar på fiskekartan.seLänk till annan webbplats.

Svenska fiskereglerLänk till annan webbplats.

Anton Hallden

Enhetschef

E-post till Anton Hallden

Telefon 010-223 63 53

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Svedea - Sveriges nöjdaste Båtkunder
Drömfiske

Rekommenderade artiklar