Larm – Nytt rekord i döda odlade laxar! Även i Norge diskuteras avigsidorna med deras egen enorma laxodling, en mångmiljardindustri som blivit global för norska bolag.
Förra året larmade Norska Veterinärmedicinska anstalten om riktigt dåliga förhållanden hos fisken. Den odlade laxen och regnbågen dör av sjukdomar som kopplas till stress, trångboddhet och behandling av laxlöss och dödligheten i siffror ökar år från år rapporterade NRK.
Man uppskattar också att odlingsindustrin redan år 2020 har högre kostnader för att bekämpa sjukdomar än vad man har för foder till fisken. En helt absurd situation som inte skulle accepteras i någon annan djurhållning.
Situationen för 2023 ser inte bättre ut, det blev en ökning av antalet döda laxar rapporterar SVT idag. Hela 62,7 miljoner laxar dog av sjukdom 2023!
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!