Annons
Det lackar mot vinter, trots avsaknad av både snö och is i stora delar av Sverige. Med det blir det allt mer aktuellt med det populära ismetet, med levande agn. I både vårt förbundsorgan och i flera av de tryckta sportfisketidningarna och på Internet kan man i senaste numren läsa om just ismete. Samtidigt har Jordbruksverket uttalat sig i ämnet livebait.
För att kraftigt förenkla har man sagt två tydliga saker. Om vi fiskar med levande beten så faller detta inom Djurskyddslagen och vi tillfogar fisken smärta. Dvs, vi bryter mot Djurskyddslagen. Diskussionen är egentligen inte ny, den har förts länge inom våra egna kretsar, med olika läger, för, emot och neutral.
Hur står då vår kanske viktigaste part i denna fråga, Sportfiskarna. Jo, vår generalsekreterare Stefan Nyström säger som så att man länge följt frågan och även tagit aktiv del i forskning och debatt i ämnet men ännu inte formulerat ett ställningstagande eller någon policy för hur Sportfiskarna ser på saken. Som Stefan så klokt säger:
– Frågan är komplex och det är då bättre att samla argument, ta del av forskning och diskutera innan man beslutar sig.
Stefan säger också att Sportfiskarna studerat de förarbeten som ligger till grund för Djurskyddslagen. Där finns det angivet att lagen har kommit till för att hantera sk domesticerade djur dvs från början vilda djur som förädlats av människan, allt från nötkreatur till sällskapsdjur som hundar och katter.
Min egen slutsats utifrån detta är att till domesticerade djur hör knappast vild fångad fisk avsedd som bete. Skulle detta vara korrekt faller med stor sannolikhet Jordbruksverkets tes om det olagliga i att använda levande bete, utifrån just djurskyddslagens tillämpning. Detta för att belysa att frågan faktiskt inte är helt enkel. Att vi på sikt som ett sportfiskekollektiv kommer att vara tvungna att hantera frågan är i alla fall säkert. Oavsett vad man tycker så är användandet av levande agn utbrett och tex ismete och mete med spö och levande bete populära fiskesätt med många utövare som är måna om detta och beredda att försvara sitt fiske.
Läs mer här om Jordbruksverkets uttalande
//Jan O +FishEco