Lyckad flugfiskedejt vid Säveåns strand!

Annons

Sportfiskarna

Datum:

Kategorier ,

Lyckad flugfiskedejt vid Säveåns strand! Flugfisketräffen i Kåhög, två mil norr om Göteborg är det traditionsenliga startskottet för flugfiskesäsongen i Säveån. Leverantörer demar produktnyheter och besökarna snackar flugfiske högt och lågt.

SMHI bjöd på dyster prognos och det såg först ut att bli en mycket blöt tillställning. Men mellan regnskurarna kan ytterligare en flugfisketräff genomföras. Stundtals under blå himmel.
– Det är första året som Sportfiskarna tillsammans med Säveåns Flugfiskesällskap arrangerar den här minimässan. Håkan Norlin från Guideline som har koll på historiken säger att det här är tjugonde gången flugfisketräffen genomförs. Här på samma plats, vid den klassiska laxsträckan i Kåhög, berättar Michael Seeberg från Sportfiskarna… Läs mer här Sportfiskarna!

 

 

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Svedea - Sveriges nöjdaste Båtkunder
Drömfiske

Rekommenderade artiklar