Norsk fiskodling möter motstånd i Kanada – odlingar ockuperas!

Annons

Datum:

Kategorier

Fiskodlingsindustrin har länge kritiserats för sin påverkan på havsmiljön. Nu har ursprungsfolk på den kanadensiska västkusten inlett en ockupation av en norsk fiskodling och kräver att företaget lämnar deras vatten.

– De tar ifrån oss vårt levebröd, säger motståndsledaren Ernest Alfred.

Molnen hänger lågt över den djupgröna övärlden utanför Kanadas västkust. Det tidiga höstvädret är milt och sjön är lugn. Fartyget Naiad Explorer gör bra fart.

– Där har vi ett gäng knölvalar, säger kapten Bill MacKay och pekar mot en vik mellan några mindre öar.

Broughtonskärgården, som ligger mellan Vancouver Island och fastlandet, är en obeskrivligt vacker plats. Området är känd för sitt rika havsliv, inklusive en av världens största stationära populationer av späckhuggare. Man förstår varför de finska socialisterna, som vid förra sekelskiftet grundade en utopisk kommun på en av öarna, kallade sitt nya hem för Sointula – en harmonins plats.

Men harmonin har störts de senaste åren av några andra nordiska nykomlingar. Bill MacKay och hans fru Donna, som bedrivit ett valsafariföretag i flera årtionden, förklarar att späckhuggarna på sistone har blivit allt färre. För dem finns det ingen tvekan – valarnas försvinnande är sammankopplat med norrmännens ankomst.

Som många andra lokalbor uttalar paret MacKay ordet ”norwegians” med en påtaglig ton av förakt. Häromkring är det nämligen förknippat med fiskodlingsindustrin, vilken norska storföretag som Marine Harvest och Cermaq bedriver i trakterna.

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Svedea - Sveriges nöjdaste Båtkunder
Drömfiske
Borgs Motor

Rekommenderade artiklar