Annons
Av Jan Olsson
Nu stoppas allt harrfiske i Vättern!2025-02-272025-02-27https://fisheco.se/wp-content/uploads/logo-fisheco-neg.svgFishEcohttps://fisheco.se/wp-content/uploads/harr-g.jpg200px200px
- Byline: CC BY 2.0 https://www.flickr.com/photos/usfwsmtnprairie/
Nu stoppas allt harrfiske i Vättern! Från den 15 mars 2025 är det inte tillåtet att fiska harr i Vättern. Det har Havs- och vattenmyndigheten, HaV, beslutat efter en remissrunda.
HaV remitterade den 31 oktober 2024 ett förslag att införa ändrade regler för fiske efter harr i Vättern. Förslaget omfattade bland annat ett förbud mot att fiska harr, ändrade fredningstider och nya fredningsområden för att skydda harren från fiske under lekperioden.
– Vårt beslut innebär att all harr som oavsiktligt fångas genast ska återutsättas, säger Sofia Brockmark, utredare på HaV… Läs hela beslutet hos Havs- och Vattenmyndigheten!
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Följ FishEco på Instagram här!
Annons
Rekommenderade artiklar
