Annons

 i Eko/Miljö
Skolelever i Bohuslän har under en tid hjälpt forskare och myndigheter i jakten på främmande arter i svenska vatten. Deras flitiga letande resulterade i ett oroväckande fynd, en blåskrabba. Möjligen har blåskrabban för första gången förökat sig i svenska vatten. Det är i så fall ingen välkommen nyhet.

Blåskrabban kommer ursprungligen från kusterna i Japan, Korea och Kina. Den hör alltså inte hemma i våra vatten, men har lyckats hittat hit. Kanske med båt. Blåskrabban har stor aptit, förökar sig snabbt och riskerar att konkurrera ut inhemska, bottenlevande arter.

Det har hittats blåskrabbor förr i svenska vatten, men då endast vuxna individer. Det har därför varit oklart om arten kan föröka sig och etablera sig i våra vatten. Skolelevernas fynd i Stenungsund visade sig vara en ung blåskrabba.

Läs mer här -> LST

 

Annons

Sportfiskeprylar
Rekommenderade artiklar

Kommentera