Annons
Polisen får JO-anmälan för slapp hantering av tjuvfiskare! Hubo-Långsjön är ett välfrekventerat fiskevatten. Förra året sålde föreningen ca 11 500 fiskekort och hade imponerande 8 000 besökare men alla sportfiskare sköter sig inte.
Som vi de flesta vatten finns det allt från rent tjuvfiske till mindre nogräknade personer som skräpar ner eller bryter mot reglerna på andra sätt. När föreningen kontrollerade med polisen kring vad som hänt med de senaste sju polisanmälningar man gjort fick man beskedet att samtliga var nedlagda. Föreningen menar att så här får det inte gå till, anmälningarna som gjorts har enligt föreningen varit väldokumenterade men trots detta har inga gått vidare till åtal.
– Vårt största problem som håller på med fisketillsyn är polismyndigheten. Jag förstår att vanliga poliser inte kan fiskelagstiftningen, men man borde ha ett par poliser som är insatta. De har inte kunskapen och det hamnar långt ner på deras prioriteringslista, säger Urban Henriksen från Hubo-Långsjöns fiskevårdsförening till Arbetarbladet.
Nu gör Hubo-Långsjöns fiskevårdsförening en JO-anmälan och kräver att saker sköts bättre!
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Följ FishEco på Instagram här!