Regeringen utreder möjligheten till ett fortsatt ålfiske i generationer!

Annons

Ål är eftertraktad över hela världen! CC BY-SA 2.0 https://www.flickr.com/photos/uhop/

Datum:

Kategorier , ,

Regeringen utreder möjligheten till ett fortsatt ålfiske i generationer! Vi har alla gått i tron att det ålfiske som fortfarande sker på sikt kommer att försvinna på naturlig väg!

De licenser som finns idag har inte varit överlåtbara från en fiskare till en annan, ej heller i generationsskifte från tex far till son. Den uppenbara effekten är att på sikt kommer allt ålfiske att avslutas “naturligt” när fiskarna helt enkelt är för gamla för att fortsätta. Nu vill regeringen utreda möjligheten att ändra detta och göra nuvarande ålfiske överlåtbart!

Regeringen har alltså gett Havs- och Vattenmyndigheten uppdraget att “utreda förutsättningarna att tillåta generationsväxling inom ålfisket genom att möjliggöra överlåtelse av ålfisketillstånd”

Det här är ett väsentligt avsteg från tidigare beslut och policys. Vi pratar om en utrotningshotad art! Som så ofta när det gäller marint liv finns det skamligt lite visat och verkligt allvar när det gäller att värna det!

 

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Borgs Motor
Drömfiske
Svedea - Sveriges nöjdaste Båtkunder

Rekommenderade artiklar