Annons

 i Notiser

Under 2019 har Sportfiskarnas ungdomsansvariga i Region syd  tillsammans med över 1000 flitiga elever genomfört stora fiskevårdsåtgärder inom projektet Skolbäcken.

Under 2019 har Sportfiskarna tillsammans med över 1000 flitiga elever genomfört stora fiskevårdsåtgärder inom projektet Skolbäcken. Från Mörrumsåns biflöden i norr till Dalköpingeån i Trelleborg har förbundet engagerat den yngre generationen i olika fiskevårdsprojekt. 

Över 7 ton lekgrus har tillförts under året och därmed förbättrat havsöringens reproduktionsmöjligheter i de vattendragen som skolungdomarna jobbat i. Tre bäckar som har fått lite extra fokus är Risebergabäcken och Hammars bäck i Malmö samt Dalköpingeån i Trelleborg. Dessa bäckar har en högre grad av mänsklig påverkan och är därför i extra behov av fiske- och vattenvårdsåtgärder….

Läs mer här -> Sportfiskarna

Annons

Sportfiskeprylar
Rekommenderade artiklar

Kommentera