Restaurering av Vätterns tillflöden ger bra effekt – öringen ökar! Det är inte så ofta vi får skriva något positivt om lax eller öring men nu händer det och det handlar om Vättern och dess små, ofta branta åar där den unika öringen fortplantar sig.
Den beräknade produktionen av öring är mycket hög i just Hökesån inte minst tack vara alla de åtgärder som genomförts för att förbättra vattenkvaliteten, vandringsmöjligheterna och skydda närmiljön.
Det har saknats vatten i många tillflöden under denna hösten men nu har det kommit regn och med det stiger öringen för lek, på bara tre dagar steg över 1250 öringar i Hökesån och fler kommer!
Ett stort tack till Daniel Rydberg Fiskeenheten Länsstyrelsen i Jönköpings län för informationen. Se filmen nedan!
Alla fiskenyheter direkt i mailen prenumerera på vårt nyhetsbrev!



















Lämna ett svar