Signalkräftan betecknad som invasiv art i Sverige!

Annons

ABU VoltIQ

Datum:

Kategorier

Idag släppte Naturvårdsverket ny information om invasiva arter i Sverige. En ny sk EU-förordning träder ikraft från och med den 3:e augusti som handlar om hur invasiva arter ska hanteras, begränsas och helst utrotas.

På listan finns bland annat signalkräfta och exakt hur frågan om denna art ska hanteras vet Naturvårdverket inte idag, verket har 18 månader på sig att upprätta en handlingsplan för arten och få den godkänd av EU-kommissionen.

Läser man förordningen är det rätt hårda tag som förväntas, slauförbud och odlingsförbud är två av hörnstenarna i förordningen. Att signalkräfta inte kommer att få spridas till nya sjöar eller stödutsättas för att stärka befintliga bestånd är dock två konsekvenser som kommer att få stor betydelse för arten i Sverige framöver. 

//Jan O FishEco

Läs mer här -> Naturvårdsverket

 

Annons

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Annons Normark
Annons Lowrance
Annons Demon Shad
Annons Kayakstore
Annons Sveaskog
Annons Buster Boats
Annons Linder
Forshagaakademin
Wiggler
Annons Blackfin 240x240
Annons Shimano Vanquish
Comstedt Hummingbird

Rekommenderade artiklar