Annons

 i Eko/Miljö

Biolog tror inte att skarvarna påverkar Borens fiskbestånd i någon större omfattning. Enligt Gunnar Myrhede, ordförande i Motala biologiska förening, har skarvarna jagat i Boren sedan de etablerade sig i Vättern på 90-talet.

– Jag tror att antalet skarvar som fiskar i Boren avspeglar antalet häckande skarvar på ögruppen Erkerna i Vättern. De ökade upp till som mest 700-800 par för att sedan minska och stabilisera sig på dagens 300 -350 par. Vätterns häckande sjöfåglar inventeras årligen sedan lång tid tillbaka på uppdrag av Vätternvårdsförbundet, säger han och fortsätter:

– Skarvarna trivs tillsammans och söker sig till lättfiskade vatten. Kanske fiskar en tredjedel av de häckande skarvarna och en del av ungfåglarna i Boren idag. Säg 200-300 fåglar som mest på våren och några till när ungarna blivit flygfärdiga på sensommaren.

Läs mer här -> MVT

 

Annons

Sportfiskeprylar
Rekommenderade artiklar

Kommentera