Skarven invaderar Gavleån! Ska Gavleån få samma negativa utveckling för fiskbestånden som så många andra vattendrag och sjöar när skarven etablerar sig i stora mängder!
I Valbo räknade man upp till 1000 fåglar och ån i själva Gävle är “nedlusad” med skarv. Nu har Länsstyrelsen nekat ansökan skyddsjakt på fågeln men ytterligare en ansökan skickas nu in av Gävle kommuns markförvaltning som misstänker att skarven inte bara fiskar utan även är på väg att bosätta sig längs nedre delen av Gavleån, det rapporterar Sveriges Radio!
Närliggande vatten som Dalälven och även känsliga naturlaxvattnet Testeboån har bekymmer med skarv sedan tidigare.
Dagligen ser vi oroande rapporter från stora delar av Sverige där man konstaterar att skarven breder ut sig och påverkar fiskbestånden negativt. Det senast uppmärksammade fallet är sjön Boren i Östergötland där skyddsjakt beviljats i dagarna men bara i begränsad mängd, endast 100 av sökta 500 beviljades. Fåglarna kring sjön uppskattas till över 2500.
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!























Lämna ett svar