Det är ingen slump att Erik Peterson kan berätta om ett nytt PB på gädda! Erik är en av Sveriges skickligaste predatorjägare och har sedan tidigare fantastiska sviter på både gädda och abborre, vad sägs tex om tio abborrar över två kilo!
Hans tidigare bästa gädda är nu slagen med råge, å det var ingen dålig fisk förut 13200 gram. Nu kan han räkna in sin nionde gädda över tio! Hela 15.700 gram. 122 cm lång och med galna omkretsen 61 cm.
Fisken var ingen slumpfisk som det aldrig är när proffsen slår till. En satsning på tre dagar som började trögt, endast en mindre fisk på två dagar men det togs igen med råge sista dagen! Då stämde allt. Totalt sju fiskar, fem mindre sedan började de fina komma, första på 9400 gram, fångad av Eriks flickvän Elin Wärnbring och sedan denna gigantiska fisk på 15.700 gram!
Stort grattis Erik å Super Well done!
//Jan O FishEco