Slipper åtal för kniv i bilen! Knivlagen är till för att skydda människor från kriminella och tokstollar, inte hindra sportfiskare eller jägare eller andra som har ett behov av att båda frakta och eller bära kniv under jakt eller fiske samt under transport!
Det har funnits en oro för att polisen tolkat knivlagen lite väl hårt. Bland annat har en jägare stoppats och efter att ha återvänt från jakt med kniv i bilen och med det åkt på en anmälan för brott mot knivlagen och fått sina knivar beslagtagna. Nu har åklagaren beslutat att inte väcka åtal i just detta fall, rapporterar Jakt & Jägare, och vi får hoppas att det blir prejudicerande för framtiden.
Det finns i alla fall alla anledning att se över vad du har i bilen och i dina kläder när du åker bil eller bara går på affären. Är du inte på väg till eller från jakt eller fiske ska kniven stanna hemma!
Så här står det på Polisens hemsida ”Innehav av kniv i fordon på allmän plats kan vara befogat om innehavaren exempelvis är på väg ut på en fisketur eller för att jaga eller behöver kniven i något annat sammanhang som är legitimt. Tid och plats kan vara avgörande för om innehavet är befogat eller inte”.
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Följ FishEco på Instagram här!