Strömmingens status uppmärksammas på bred front, bland annat med anledning av bristen på surströmming. Nu har arbetet med nästa års kvoter börjat.
Förhandlingar bland medlemsstater om fiskekvoter för 2023 inom Östersjöområdet inleddes med en träff i Riga under sommaren. Sportfiskarna var där.
Första steget i att bestämma fiskekvoter och regler är att EU:s regionaliseringsorganisation BALTFISH, som består av alla östersjöländers regeringsrepresentanter, skickar ett förslag till EU om hur kommande års fiske bör vara. Processen fortsätter med flera steg och slutar med att EU:s ministerråd tar det slutgiltiga beslutet för Östersjön i början av oktober, både angående yrkesfiskets kvoter men även potentiella regleringar av sportfiske till havs, exempelvis fångstbegränsningar för torsk i Öresund och laxtrolling… Läs mer här Sportfiskarna!