Stora guldfiskar i ekosystemen är ett hot! Dom ser rätt harmlösa ut och man undrar hur de skulle klara sig vilt i naturen men guldfiskar från akvarium har blivit ett hot mot den biologiska mångfalden i flera länder!
Guldfisken är en variant på karp och ursprungligen från Kina och Sibirien och framodlade för att ha vissa egenskaper som olika färger och tex utstående ögon. Man tror att det idag finns över 300 varianter av framodlad guldfiske. Nu är den spridd i hela världen och i bland annat de stora sjöarna i USA och Kanada räknas bestånd på 10: tals miljoner guldfiskar! I vissa sjöar sägs den nu vara helt dominerande!
Här hemma i Sverige har grupper med guldfiskar i dammar hittats på Gotland och i Lund, dammar som fått sanerats från arten för att den inte ska spridas vidare i olika vattensystem.