Tonfiskrekordet i Öresund slaget två gånger i år!

Annons

ABU VoltIQ
CC BY 2.0 https://www.flickr.com/photos/elevy/

Datum:

Kategorier ,

Tonfiskrekordet i Öresund slaget två gånger i år! Den är verkligen tillbaka i våra vatten, den gigantiska blåfenade tonfisken!

Även i år har tonfisk fångats på spö i Öresund i forskningens tjänst, Danmark har en kvot på fem ton tonfisk för sportfiske som tas upp, dessa fiskar eller rättare sagt fiskarnas kött som inte används för provtagning mm delas mellan forskare och sportfiskare. Inom det svenska projektet sätts all fisk tillbaka.

Danska sportfiskare har dessutom lyckats slå det danska rekordet med två bjässar fångade under årets fiske.

Det första rekordet togs av Bernhard Christensens båt, en gigantisk tonfisk på 367 kilo! Det andra rekordet som nu innehas av bland andra Henrik Winther vägde 397,5 kilo!

– Det var som att få en buss på kroken, säger han till danska TV 2 Kosmopol.

Se mer om tonfisket i filmen nedan!

Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Följ FishEco på Instagram här!

Annons Blackfin - 500 x 400px

 

Annons

Annons Jiggskallar

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Wiggler
Annons Buster Boats
Annons Normark
Annons Linder
Annons Blackfin 240x240
Annons Lowrance
Annons Kayakstore
Forshagaakademin
Annons Sveaskog
Annons Shimano Vanquish
Annons Demon Shad
Comstedt Hummingbird

Rekommenderade artiklar