Nu närmar sig Sun City Predator Show med stormsteg. Här presenterar vi ännu en av de skickliga betesbyggare ni kan träffa på mässan. Elis Mosbait Wessmark….
Mitt namn är Elis Wessmark. Jag fiskar gädda och äter smörgåstårta. Tiden mellan det gjuts det en del beten. Mosbait, i några olika modeller. Främst ett par modeller tänkt för spinnfiske efter gädda men även för havsfiske och nu lagom till Sun City slipas det på en större modell lämpad för trollingfisket efter grisgäddor.
Självklart fiskar jag mycket med egna beten och de levererar riktigt bra med gädda men även senast för ett par veckor sedan några riktigt stora Sejar, spinnfiskade ytligt i havet utanför Röst.
Större delen av passen görs tillsammans med teammedlemmar i ökända Team Mosbricka. Förväntningarna på baitbashen är stora. God öl och goda vänner. Ser inte hur det skall kunna misslyckas.
//Elis Wessmark
Ps, du har väl inte missa senaste nummret av +MagazineFishEco