Vet du vilken otrolig vildmark Qussuk är för flugfiskaren? Camp Qussuk är Outside Travels senaste fiskeresa till Grönland. Det är en plats där orörd natur möter fantastiskt fiske efter havsvandrande röding. För dig som söker något utöver det vanliga är detta en chans att uppleva ett av Grönlands mest spännande vatten.
Lägret ligger vid en älv på Grönlands sydvästra kust och nås med båt från Nuuk. Båtresan tar två till tre timmar och leder till ett område långt från närmaste samhälle. Under provfisket fångades röding i både storlek och mängd. Fisken är stark, vacker och bjuder på fantastiska hugg i klara strömmar. Det är ett rödingsfiske som få upplevt.
Camp Qussuk erbjuder tältboende vid älven, med utsikt över fjäll, dalgångar och vidsträckta landskap. Här finns inga störande moment, inga vägar eller trafikljud. Bara du, vattnet och midnattssolen som lyser hela natten.
Resan passar dig som vill komma bort från vardagen och uppleva Grönland på riktigt. Det handlar inte bara om fisket, utan om helheten. Stillheten. Luften. Friheten.
Sedan 2016 har Outside Travels arrangerat fiskeresor till Grönland. Deras guider har stor erfarenhet av området och vet exakt när och var fisken går upp. Med små grupper och personlig service får varje deltagare en upplevelse som är både trygg, äventyrlig och minnesvärd.
Vill du uppleva Grönlands vildmark med ett flugspö i handen är Camp Qussuk ett självklart val.
Läs mer om denna fiskeresa hos Outside Travels
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Följ FishEco på Instagram här!






















Lämna ett svar