Är det rätt att sluta sälja surströmming?

Annons

CC BY 2.0 https://www.flickr.com/photos/49204381@N05/

Datum:

Kategorier ,

Är det rätt att sluta sälja surströmming? I dagarna gick matjätten Axfood ut med att man stoppar försäljningen av surströmming i sina butiker, bland annat Willys och Hemköp!

Vid en första reaktion något lovvärt och absolut en kraftfull markering där Axfood värnar om sill- och strömmingsbestånden och säger att industrifisket i Östersjön efter dessa måste stoppas. Man hänvisar även till att Sill och strömming nu flaggas röd på WWF:s  fiskguide för hållbara val. Att följa WWF:s fiskguide är också lovvärt men problemet är dock mer komplicerat än så och Axfood kan i värsta fall och i just detta fall skjuta förbi målet som det heter när “rätt ändå blir fel”.

Det här förbudet slår helt enkelt fel, det slår mot det småskaliga ofta kustnära fisket, ett fiske alla idag säger sig värna om. En betydligt kraftfullare markering vore om Axfood slutade sälja norsk odlad lax! I stort sett all trålad sill, skarpsill och strömming från Östersjöns industrifiske omvandlas idag till fiskmjöl och fiskolja för att tillslut hamna i foder för odlad fisk. Utöver detta utpekas norsk odlingsindustri som en av bovarna bakom vad som måste kallas ett haveri för den norska vilda laxen, genetiska föroreningar, sjukdomar och parasiter från odling går hårt åt den vilda laxen.

Det småskaliga fisket bör värnas, det förödande industrifisket måste stoppas!

//Jan O FishEco

Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Följ FishEco på Instagram här!

 

<

Annons

Kommentarer

4 svar till ”Är det rätt att sluta sälja surströmming?”

  1. Profilbild för Håkan Semb
    Håkan Semb

    Riktigt misslyckad symbolpolitik att ge sej på surströmmingen och därmed det småskaliga och hållbara kustfisket. Nä, gör om och gör rätt,bojkotta den ekologiska katastrofen som heter norsk laxodling i stället! Håkan Semb, Ånge

  2. Profilbild för Anders
    Anders

    Sällan vi är överens men ibland så!:) Exakt nästan ordagrant vad jag skickade i mail till Vd:n för Axfood och frågade hur de nu tänker🤔

  3. Profilbild för Jan Osvaldson
    Jan Osvaldson

    Är det okunskap eller populism som lett fram till detta? Det är som att skjuta sig själv i foten. Bojkottar själv odlad lax efter att ha sett bilderna inifrån kassarna och laxarnas tillstånd. Surströmming har jag ätit en gång, men skall kanske försöka igen. Bara för att stötta de som har detta småskaliga fisket som utkomst!

  4. Profilbild för Andreas Karlsson
    Andreas Karlsson

    Helt idiotiskt Axfood!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Annonser

Drömfiske
Borgs Motor
Svedea - Sveriges nöjdaste Båtkunder

Rekommenderade artiklar