Årslängsta gädda i Swedish Ice Pike Open fångad – 131 cm krokodil! Ja vilken galen fisk vi haft förmånen att godkänna för några dagar sedan!
Team Fleshpower, Nathanael Persson som slår till med den här galna gäddan, en fisk man knappt kan drömma om. Vikten 13520 gram är inte heller illa. Stort grattis till teamet och Nathanael! Med detta går Team Fleshpower in på en tredjeplats med 577 cm totalt.
Men, det här är inte den enda fina fisken som fångats på sistone.
Tema OFC:s Johan Stenberg anmäler en flott fisk på 120 cm, Arvid Tuvlind Team Fishguide.com anmäler en riktigt fin fisk på 115 cm och Vikapojkarnas Anton Johansson anmäler en flott gädda på 113 cm, bra där! Totala ställningen finns här och vi kan konstatera att Team VMD, Mattias Lindberg, Viktor Dehner och Daniel Englund fortfarande är i ledningen med grymma 597 cm, tätt följda av Team OFC, Kristoffer hård, Johan stenberg och Fredrik Dahlström på 596 cm!
Nu är det helg igen och det ska bli spännande att se vad som kommer att nappa!
Om SIPO! Tävlingen sker i samarbete med BIOS/ IFISH som är huvudsponsor, bidrar med ett flertal priser. All rapportering av fisk samt registrering av lag sker via appen Fishy Live och tävlingen kan följas löpande på www.fishy.nu
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
[…] Se bild […]