Har du hört talas om Bosnien som fiskedestination? Bosnien är kanske inte det första land man förknippar med flugfiske. Men för den som har varit där är det svårt att tänka på något annat. Med sina kristallklara älvar, skogsklädda berg och orörda miljöer erbjuder landet en flugfiskeupplevelse i absolut toppklass.
Innehåller reklam! Outside Travels arrangerar exklusiva resor till älvarna Ribnik, Pliva och Una. Dessa vattendrag lockar sportfiskare från hela världen. Här finns både vilda bestånd av öring och harr samt den sällsynta soft mouth trout, en art som endast finns i denna del av Europa.
Det som gör resan så uppskattad är helheten. Deltagarna bor precis vid älven, där man bokstavligen kan höra vattnet strömma utanför boendet. Allt är förberett med guidning, transporter, boende och måltider inkluderat i paketet. Det skapar en bekymmersfri och avslappnad upplevelse. Dessutom anpassas fisket efter både erfarenhetsnivå och personliga önskemål.
Resan passar både nyfikna som vill testa något nytt och erfarna flugfiskare som söker variation och äventyr. Den naturnära miljön, det fina fisket och den varma gemenskapen i gruppen gör att många gäster vill återvända år efter år. Läs mer om fiskeresan till Bosnien.
Alla fiskenyheter direkt till din mail? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Följ FishEco på Instagram här!



















Lämna ett svar