I kväll startar Livlinan 2024 – först ut unikt bete från Rockabilly! Kent Rockabilly Olsson är en av våra mest kända betesbyggare med en rad spektakulära och unika beten bakom sig.
Vem minns inte hans “tändsticksbete” eller hans fantastiska “diamantbete”. Kent har varit med och bidragit till Livlinans auktioner vid flera tillfällen och så även i år. Detta års Livlinebete blir återigen en unik kreation. Vi presenterar årets första auktion till förmån för Barncancerfonden och i samarbete med Tradera, Black Amber, ni kan börja buda kl 19:30 på Tradera som vanligt!

Ögonen består av silverinfattade slipade bärnstenar som är över 20 miljoner år gamla. De är inhandlade som silverörhänge i en guldsmedsaffär, örhängena klipptes sönder och slipades till, för att passa som ögon. Viktningen som är i mässing har slipats ned till betets form och sparats synligt på magen, för att ge en extra touch mot den mörka kroppen. Tailen är i färgen Motoroil och är utbytbar.
Pengarna från Svenska betesbyggare och Sportfiskare går oavkortat till barncancerfonden, stort tack till Tradera som stöttar Livlinan och inte tar ut några avgifter… Vill du vara med och bidra? Skicka ett mail till livlinan! Här hittar du alla nya och kommande auktioner!